Четвер, 21 червня 2018

Новини і події

Режим роботи

Понеділок - п'ятниця
з 12:00 до 20:00;
субота, неділя -
з 10:00 до 18:00.
Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Книжкова виставка

До 130-річчя від дня народження І. П. Кавалерідзе (1887–1978),

українського скульптора, кінорежисера, драматурга

 

                                                       Муза в мене одна – мистецтво. В мене 

                                                       немає самоцілі: працювати саме в цьому чи 

                                                       тому жанрі. Все залежить від задуму, що хочу 

                                                       реалізувати…

 

І. Кавалерідзе

 

image

Іван Петрович Кавалерідзе народився 14 квітня 1887 року на Сумщині у селянській родині. Після навчання в початковій школі у 1901 р. продовжив навчання в гімназії.

У 1905 році хлопчика забрав до Києва дядько Сергій Мазаракі – художник, археолог, хранитель Київського археологічного музею.

У 1909 – 1910 pp. Іван навчається спочатку в Петербурзькій академії мистецтв, а згодом у майстерні скульптора Н. Аронсона в Парижі.

В 1911 р. бере участь у конкурсі на проект пам'ятника княгині Ользі у Києві. Робота молодого скульптора отримала першу премію. Пам'ятник було встановлено в 1912 pоці.

У 1911 році Іван Кавалерідзе художник і скульптор розпочинає  свою діяльність в молодому кіно. Працював художником, сценаристом і режисером на Московський, Одеській і Київській кіностудіях.
Жовтневий переворот 1917 року Іван Петрович зустрів у Ромнах, де наприкінці жовтня 1918 створив пам'ятник Т. Г. Шевченку. Працюючи у відділі народної освіти, він викладав малювання у  школах, керував міським драмгуртком, був головним режисером  робітничо-селянського театру, організував Товариство охорони пам'яток старовини тощо.

З 1928 р. і до початку Німецько-радянської війни І. П. Кавалерідзе плідно працює у кіно. За власними сценаріями він зняв воєнні та історичні фільми, присвячені подіям з історії українського народу: «Злива» (1929), «Перекоп» (1930). За видатні заслуги у розвитку кіно 1935 р. був нагороджений орденом Червоної Зірки.

Вражений театральною постановкою Леся Курбаса «Гайдамаки», Іван Кавалерідзе створює фільм «Коліївщина» – один із перших звукових фільмів. Картина побачила світ у 1933 р.

У 1935 p., продовжуючи мистецьке дослідження історії, талановитий режисер  створює фільм «Прометей», який мав бути другою частиною задуманої трилогії з історії визвольної боротьби українського народу.

У 1936 р. І. Кавалерідзе започаткував жанр кіноопери, екранізувавши оперу «Наталка Полтавка», а в 1938 р. «Запорожця за Дунаєм». Це були перші спроби екранізації оперних вистав і вони виявилися дуже успішними. Покази «Наталки Полтавки» у США супроводжуються аншлагами у Нью-Йорку, Філадельфії, Чикаго. У 1939 р. митець створює сценарій фільму «Тарас Бульба».

Початок Німецько-радянської війни режисер зустрів на зйомках фільму «Олекса Довбуш» у Львівській області. Повернення до окупованого Києва дало нові поштовхи до творчості. 1941 – 1943 рр. кінорежисер і скульптор Іван Кавалерідзе керував відділом культури Київської міської управи, очолив  Київську кіностудію та запобіг  знищенню її головного павільйону. По закінченні війни у творчій біографії І. П. Кавалерідзе настає перерва.

Скульптор бере участь у художніх виставках 1946, 1947, 1948 років. Працездатність Івана Кавалерідзе вражала. На персональній виставці 1962 року в Києві митець представив понад сто творів.

Вистави за п'єсами І. Кавалерідзе-драматурга з успіхом ідуть у театрах Києва, Дніпропетровська, Сум, Тернополя, Харкова. 1965 року він бере участь в Європейській театральній виставці у Відні – Мілані.

У 1969 році творцеві було присвоєно звання народного артиста УРСР. У 1971 р. в Києві на Подолі відкрито памятник Г. Сковороді, автором якого був 85-літній Іван Кавалерідзе. Це була друга робота майстра над відтворенням постаті видатного філософа, адже 1958 р. на екрани вийшов фільм «Григорій Сковорода», створений Іваном Петровичем.

image

До кінця життя художник створює різнопланові яскраві твори, оригінально виражає себе у різних жанрах, невтомно експериментує і отримує заслужене визнання.

Помер І. П. Кавалерідзе 3 грудня 1978 р., похований на Байковому кладовищі у Києві.

У 1987 р. ЮНЕСКО оголосило святкування 100-річчя з дня народження І. Кавалерідзе. До цієї дати було відкрито персональну виставку творів Івана Кавалерідзе в Українському музеї образотворчого мистецтва (нині – Національний художній музей України).

У 1993 році в Києві було засновано Музей-майстерню Івана Кавалерідзе. В музеї зберігається понад 3000 експонатів, переданих родиною митця безкоштовно.

До 130-річчя до дня народження І. Кавалерідзе Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого організувала книжкову виставку «До 130-річчя від дня народження І. П. Кавалерідзе (1887–1978), українського скульптора, кінорежисера, драматурга».

В експозиції представлено творчий доробок Івана Петровича Кавалерідзе, документи про життєвий і творчий шлях видатного митця. Монографії та наукові статті розкривають вплив І. Кавалерідзе на розвиток українського мистецтва.

На виставці представлено документи з фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого. Для пошуку інших видань даної тематики радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

 

Виставка експонується за адресою: 

 вул. Набережно-Хрещатицька, 1; читальний зал

Термін експонування: 1330 квітня 2017 р. 

 

Інформація підготовлена відділом СКД